به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • آشنایی با فضاهای فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

برج آزادی   تاریخچهٔ برج آزادی به سال ۱۳۴۵ خورشیدی برمی‌گردد. در این سال طرح یک نماد شناسایی ایران میان معماران ایرانی به مسابقه گذاشته شد و در پایان طرح مهندس حسین امانت بیست و چهار ساله و دانش‌آموخته دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران برنده و برای ساخت برگزیده شد. عملیات ساخت برج آزادی در یازدهم آبان ۱۳۴۸ خورشیدی آغاز شد و پس از بیست و هشت ماه کار، در ۲۴ دیماه ۱۳۵۰ با نام برج شهیاد به بهره برداری رسید. برج آزادی به صورت یک یادمان ساخته شده‌است و به عنوان یک نماد شهری مورد توجه است.بر پایه نظرسنجی‌های انجام شده اکثریت شهروندان تهرانی برج آزادی را به عنوان نماد شهر تهران معرفی کرده‌اند. در حال حاضر مجموعه فرهنگی و هنری برج آزادی تحت نظر بنیاد فرهنگی و هنری رودکی اداره می‌گردد. تا به حال از هزینه‌های ساخت این برج سندی ارائه نشده است.
 تالار وحدت 2  این تالار در سال ۱۳۴۶ ساخته شد و نخستین سالن مخصوص اپرا و کنسرت‌های بزرگ است. ساخت این بنا ۱۰ سال به طول انجامید. معمار این بنا اوژن آفتاندلیانس بوده و بر اساس مدل اپرا هاس وین ساخته شده است. زیر بنایش ۲۱هزار متر مربع است. تالار وحدت در حاشیه خیابان حافظ در بلوار شهریار واقع شده است.
 تالار وحدت1  این مجمومه در غرب تا خیابان خارک ادامه می‌یابد، سر در ورودی این مجموعه در بلوار شهریار واقع شده است که در سال ۱۳۸۱ طراحی شده. ساختمان اداری هفت طبقه پشت صحنه تالار بنا شده است که در آن خدمات و امور اداری تالار وحدت ، سالن‌های تمرین اجرای قطعات، رستوران وجود دارد. طبقه چهارم همین ساختمان ویژه کنسرت‌هااست
 تئاتر شهر  

مجموعه تئاتر شهر در سال ۱۳۴۶ توسط مهندس امیرعلی سردار افخمی طراحی شد و ساخت آن پنج سال به طول انجامید.

 این مجموعه در روز هفتم بهمن ۱۳۵۱ به عنوان مدرن ترین سالن تئاتر تهران افتتاح شد.این مجموعه از معماری زیبایی برخوردار است و جزء میراث فرهنگی کشور محسوب می‌شود. 

مجموعه تئاتر شهر در چهارراه ولی عصرتقاطع خیابان انقلاب و خیابان ولی عصر در مجاورت پارک دانشجو در تهران قرار گرفته است و محوطه سنگ فرشی وسیع و زیبایی دارد.


تاریخ بروزرسانی : ۱۶ مهر ۱۳۹۳ ۱۲:۵۴